Apžvalga. Augaliniai gėrimai vaikams: kaip išsirinkti?

Šią apžvalgą nusprendžiau parašyti per vienos jautriausių visuomenės grupių prizmę – vaikus. Ne veltui. Kol suaugusiųjų gyvenimuose vienas pagrindinių kriterijų renkantis augalinius gėrimus yra „kad gerai susiplaktų cappuccino puta ir būtų skanu“ (ir tai tikrai yra labai svari priežastis!), vis dėlto sveikatai palankaus vaikų maitinimo kriterijai skiriasi iš esmės. Augaliniais gėrimais keisdami karvės pieną galime klaidingai pamanyti, kad tai yra lygiavertis pakaitalas ne tik technologine prasme (baltas skystis, kurį pilame į košę), bet ir maistine prasme. Nors augaliniai gėrimai reklamuojami, kaip alternatyva karvės pienui, vis dėlto tokie gėrimai maistiniu požiūriu nėra lygiaverčiai ir nėra priskiriami prie pieno ir pieno produktų grupės (Reglamentas (ES) Nr. 11308/2013). Didelė dalis augalinių gėrimų, lyginant su karvės pienu, tiekia mažai baltymų (išskyrus sojos), riebalų, energijos, kalcio, B grupės vitaminų, vitamino D bei jodo. Nors augaliniai gėrimai gali būti dirbtinai papildyti maistinėmis medžiagomis tam, kad jų maistinis profilis būtų kuo panašesnis į karvės pieną, tačiau šiai dienai dar nėra žinoma ar šių pridėtinių maistinių medžiagų biologinis prieinamumas (pasisavinimas) gali būti laikomas natūraliai karvės piene esančių maistinių medžiagų atitikmeniu.

Priežasčių, kodėl šeima nusprendė vietoj karvės pieno naudoti augalinius gėrimus yra įvairių. Augaliniai gėrimai gali būti tinkamas pasirinkimas karvės pienui alergiškiems vaikams arba toms šeimoms, kurios dėl religinių įsitikinimų ar etinių priežasčių valgo tik arba iš dalies augalinį maistą. Nepriklausomai nuo to, kodėl nusprendėte vaikui duoti augalinius gėrimus, svarbiausia, kad vaiko mityba būtų pilnavertė ir atitiktų rekomenduojamas paros maistinių medžiagų ir energijos normas vaikams. Paprastai tariant – svarbiausia sudaryti visas sąlygas vaiko organizmui tinkamai augti ir vystytis. Vieniems laimei, kitiems, deja, nelaimei, šiai dienai augaliniams gėrimams nėra taikomas standartas, kuris užtikrintų augalinio gėrimo kokybę, todėl renkantis tokį produktą rekomenduojama vertinti kiekvieno prekės ženklo augalinio gėrimo sudedamųjų dalių sąrašą bei maistingumo deklaraciją siekiant įsitikinti, kad renkatės gėrimą, kuris užpildytų Jūsų vaiko racione trūkstamas maistines medžiagas.

Renkantis augalinius gėrimus svarbu pagalvoti, kokiu tikslu tai darome. Vaikų mityboje tai gali būti tiesioginis bandymas pakeisti karvės pieną t. y. augalinis gėrimas kasdienybėje būtų vartojamas tokiais pačiais būdais, kaip karvės pienas pvz., stiklinė šilto augalinio gėrimo („karvės pieno“) prieš miegą, su kakava, ciberžole ar kt., stiklinė užkandžiui po pasivaikščiojimo ar prie pusryčių, stiklinė verdant košę ar su sausais pusryčiais. Vartojant augalinius gėrimus taip, kaip būtų vartojamas karvės pienas, dienos eigoje gali susidaryti pakankamai didelis kiekis gėrimo ir tol, kol tas gėrimas būtų karvės pienas, tokiais kiekiais vaiko racionas dienos pabaigoje būtų papildytas geru kiekiu baltymų, energijos, kalcio, B vitaminų, jodo. Tačiau, jei tie gėrimai būtų augaliniai gėrimai, kurie nėra atidžiai atrinkti (pvz., turi mažai baltymų, energijos, vitaminų ir mineralų), dienos pabaigoje vaiko racionas galimai būtų papildytas tik dideliu kiekiu vandens, pridėtinio cukraus (priklausomai nuo pasirinkimo), stokotų energijos, vitaminų ir mineralų.

AUGALINIAI GĖRIMAI – NUO KOKIO AMŽIAUS GALIU JUOS DUOTI SAVO VAIKUI?

American Academy of Pediatric Dentistry. Healthy beverage consumption in early childhood: Recommendations from key national health and nutrition organizations: Summary of oral health considerations. The Reference Manual of Pediatric Dentistry. Chicago, Ill.: American Academy of Pediatric Dentistry; 2021:565-8.

REKOMENDACIJOS:

ŽINDYMAS. Pasaulio sveikatos organizacija, UNICEF, LR SAM bei kitos sveikatos organizacijos rekomenduoja išimtinį kūdikių žindymą pirmuosius 6 kūdikio gyvenimo mėnesius. Išimtiniu žindymu laikomas kūdikio maitinimas tik motinos pienu, kūdikių mišiniu ar mišriu būdu (motinos pienu ir mišiniu) neduodant jokių kitų skysčių ar maisto. Papildomo maisto įvedimas į vaiko racioną rekomenduojamas nuo 6 mėnesių kartu su tęstiniu žindymu (nesant galimybės – kūdikių mišiniu) iki 2 metų.

KARVĖS PIENAS. Nuo 12 mėnesių, nebežindomam vaikui, karvės pienas gali būti duodamas kaip pagrindinis gėrimas t. y. pakeičiant motinos pieną arba kūdikių mišinį (iki to laiko gali būti nedideliais kiekiais naudojamas įvairiuose patiekaluose pvz., košėje, kepiniuose). Iki 2 metų amžiaus rekomenduojama rinktis pasterizuotą nenugriebtą (pilno riebumo, 3,5 proc.) karvės pieną, kadangi vaikams iki 2 metų reikia daugiau energijos, riebalų bei riebaluose tirpių vitaminų, kuriuos tiekia pilno riebumo karvės pienas.

American Academy of Pediatric Dentistry. Healthy beverage consumption in early childhood: Recommendations from key national health and nutrition organizations: Summary of oral health considerations. The Reference Manual of Pediatric Dentistry. Chicago, Ill.: American Academy of Pediatric Dentistry; 2021:565-8.

AUGALINIAI GĖRIMAI.

  • Augaliniai gėrimai nerekomenduojami vaikams iki 12 mėnesių.
  • Nuo vienerių metų (12 mėn.) vaikui galima duoti nesaldintų vitaminais ir mineralais papildytų augalinių gėrimų, jei vaikas yra alergiškas, netoleruoja karvės pieno arba šeima maitinasi ovovegetariškai, veganiškai.
  • Vis dėlto, profesinės organizacijos laikosi pozicijos, kad augaliniai gėrimai (išskyrus sojos) neturėtų būti siūlomi kaip pagrindinis gėrimas pakeičiantis nenugriebtą karvės pieną (gali būti nedideliais kiekiais naudojamas įvairiuose patiekaluose pvz., košėje, kepiniuose) iki mažiausiai 2 metų amžiaus, nebent toks sprendimas yra tiesiogiai aptartas su vaiką prižiūrinčiu pediatru ar šeimos gydytoju (alergijos ar dietinių įsipareigojimų atveju).
  • Nusprendus (priverstinai ar savo noru) iš vaiko raciono pašalinti pieno ir pieno produktų grupę svarbu atitinkamai suplanuoti visą likusį vaiko racioną, kad būtų gaunamos visos maistinės medžiagos, kurias paprastai tiektų karvės pienas ir jo produktai.
  • Vaikų maitinimui rekomenduojama rinktis augalinius gėrimus, kuriuose nėra pridėtinio cukraus.
  • Papildytas sojos gėrimas laikomas artimiausia alternatyva karvės pienui.

Healthy Eating Research. (2019). Healthy Beverage Consumption in Early Childhood Recommendations from Key National Health and Nutrition Organizations. https://healthyeatingresearch.org/wp-content/uploads/2019/09/HER-HealthyBeverage-ConsensusStatement.pdf

SVARBU. Kuo daugiau alergijų vaikas turi maistui, tuo didesnė maistinių medžiagų stokos rizika. Pavyzdžiui, jei vaikas yra alergiškas TIK karvės pieno baltymui ir jis gali toleruoti papildytą sojų gėrimą, vaiko apetitas geras, jis optimaliai auga ir vystosi, tuomet maistinių medžiagų trūkumo rizika, tikėtina, bus mažesnė. Vis dėlto, jei vaikas yra alergiškas ne tik karvės pieno baltymui, bet taip pat: sojai, kiaušiniams, žemės riešutams ir visiems medžių riešutams, tokiam vaikui gali būti sunkiau iš maisto surinkti pakankamai kalorijų, baltymų, vitaminų ir mineralų, todėl tokiu atveju gali būti rekomenduojami specialūs mišiniai arba ilgiau nei 12 mėn. pratęstas žindymas.

AR AUGALINIAI GĖRIMAI YRA MAISTINGESNI UŽ KARVĖS PIENĄ?

Iš maistinės perspektyvos augaliniai gėrimai neturi jokio pranašumo prieš karvės pieną, jei karvės pienas yra toleruojamas ir priimtinas produktas šeimoje t. y. jei šeima nesimaitina ovovegetariškai arba veganiškai.

Sveikatai palankios mitybos tikslas – racione turėti kuo įvairesnių maisto produktų, o ne juos išbraukti. Tik tuo atveju, jei sveikatos būklė riboja (alergija karvės pienui, netoleravimas) – turėtume atsisakyti karvės pieno produktų arba rinktis tuos pieno produktus, kuriuose nėra laktozės. PS. laktozės netoleravimas nereiškia mitybos be gyvūninio pieno ir jo produktų (!!!).

Šiai dienai dar nėra aišku ar augalinių gėrimų vartojimas apskritai gali turėti teigiamos naudos sveikatai. Vis dėlto, gerai žinoma, kad netinkamas motinos pieno, mišinio arba karvės pieno pakeitimas augaliniais gėrimais po pirmųjų vaiko gyvenimo metų gali būti siejamas mitybos nepakankamumu, ypač jei tokie produktai yra vyraujantys vaiko racione (Verduci ir kt., 2019).

Augalinių gėrimų negalima laikyti gyvūninės kilmės pieno alternatyva ar pakaitalu. Dažnai augaliniai gėrimai klaidingai vadinami pienu. Taip yra dėl panašios produkto išvaizdos, spalvos ir tekstūros imituojančios karvės pieną, tačiau augaliniai gėrimai maistinių medžiagų vertės atžvilgiu skiriasi tiek nuo karvės pieno, tiek tarp skirtingų augalinių gėrimų rūšių bei prekės ženklų.

Karvės pienas yra geras visaverčių baltymų šaltinis, o tai reiškia, kad jame yra visų būtinų amino rūgščių (baltymų statybinių blokų), svarbių vaiko organizmo ląstelių augimui ir vystymuisi. Pienas yra puikus kalcio (paprastai nedidelėje stiklinėje tiekiantis apie 300 mg kalcio), riboflavino (vitaminas B2), vitamino B12 ir jodo šaltinis. Kainos atžvilgiu karvės pienas taip pat yra ekonomiškai efektyvus pasirinkimas siekiant užtikrinti, kad vaikas gauna visas aukščiau išvardintas medžiagas.

Kai kurie augaliniai gėrimai, lyginant su karvės pienu, tiekia labai mažai energijos (kilokalorijų, kurios yra ypatingai reikalingos augančiam organizmui) ir baltymų. Didelė jų dalis taip pat nėra papildoma mineralinėmis medžiagomis, vitaminais. Visuomenėje gajus mitas (liūdina ir tai, kad prie to dažnai prisijungia ir specialistai), kad augaliniai gėrimai tiekia tokias pačias maistines medžiagas, kaip ir pirminis jų produktas (soja, avižos, riešutai, sėklos ir kt.) iš ko gėrimas buvo pagamintas. Tačiau tai tiesiog nėra tiesa. Kuomet pirminis produktas iš tikrųjų yra koncentruotas maistinėmis medžiagomis, augaliniame gėrime naudojama tik nedidelė to produkto dalis (pvz., nuo 2 iki 14 proc.), kuri yra sumaišoma su litru vandens. Dėl šios priežasties turėtume nustoti tokiems gėrimams priskirti jų pirminio šaltinio maistines savybes. Taip, 100 g migdolų mums tiekia XYZ kiekius vitaminų ir mineralų, bet kiek jų tiekia 1-2 migdolai per stiklinę? Todėl vartojant augalinius gėrimus ir kitus karvės pieno produktų pakaitailus vaikų maitinime vertėtų gerai apgalvoti iš kur papildomai gausime maistinių medžiagų, kurias įprastai gauname iš karvės pieno produktų grupės. Geriant augalinius gėrimus negalima tikėtis, kad iš jų gausime tokių pačių medžiagų, kaip iš gyvūninės kilmės pieno, todėl renkantis vertėtų ieškoti tokių, kurie artimiausiai atspindi karvės pieno maistinę vertę t. y. kad tokiame gėrime būtų pakankamai baltymų, angliavandenių, riebalų, bei, idealiu atveju, kad gėrimas būtų papildytas kalciu, vitaminais B2, B12 bei jodu.

Į KĄ VERTA ATKREIPTI DĖMESĮ RENKANTIS AUGALINIUS GĖRIMUS VAIKAMS?

  • LIKĘS VAIKO RACIONAS. Rinkdamiesi augalinius gėrimus, kaip alternatyvą karvės pienui, nepamirškite atsižvelgti į likusį vaiko racioną. Jei vaikas gauna pakankamai energijos, baltymų, riebalų, kalcio, vitamino D ir kitų esminių medžiagų iš kitų maisto šaltinių, tuomet karvės pieno bei augalinių gėrimų jam gali ir nereikėti. Tai labai individualu kiekvienam vaikui.
  • KALCIS. Kalcio ir vitamino D trūkumas gali padidinti vaikų rachito arba suaugusiųjų osteomaliacijos (kaulų suminkštėjimo) riziką. Ilgainiui kalcio stoka gali paskatinti osteoporozės, kuomet kaulai pasidaro trapesni ir greičiau lūžta, atsiradimo riziką. Vaikams augant bei nėštumo/žindymo metu kalcio poreikis ženkliai padidėja. Lietuvoje nėščiosioms kasdien rekomenduojama gauti 1100 mg kalcio, kuomet suaugusio žmogaus kalcio poreikis yra 900 mg/d. Amerikos mitybos ir dietologijos akademija (angl. Academy of Nutrition and Dietetics) atkreipia dėmesį, kad vegetarai ir veganai turėtų suvartoti apie 20 proc. daugiau kalcio nei rekomenduojama visavalgiams asmenims. Viena stiklinė (240 ml) karvės pieno paprastai tiekia apie 285 mg kalcio. Viena stiklinė. dirbtinai nepapildyto augalinio gėrimo tiekia apie +/- 15 mg. Nevartojant karvės pieno produktų svarbu užtikrinti pakankamą kalcio suvartojimą iš augalinės kilmės maisto produktų ir, jei reikalinga, maisto papildų.
  • VITAMINAS B12. Vitaminas B12 yra reikalingas siekiant išvengti megaloblastinės anemijos. Jei Jūsų mažylis nevalgo jokių gyvūninės kilmės maisto produktų, tuomet vitamino B12 papildai arba pakankami kiekiai vitaminu B12 papildytų maisto produktų gali būti privalomi.
  • JODAS. Jodas būtinas optimaliai skydliaukės veiklai, nes yra reikalingas skydliaukės hormonų, tiroksino (T4) ir trijodtironino (T3), susidarymui. Minėti hormonai svarbūs medžiagų apykaitai, nėštumo ir ankstyvojo gyvenimo laikotarpiu, vaisiaus bei kūdikio skeleto ir centrinės nervų sistemos vystymuisi. Labiausiai dėl jodo stokos pažeidžiamos visuomenės grupės yra nėščiosios ir žindančios moterys, naujagimiai ir vaikai. Asmenys, kurie maitinasi veganiškai bei tie, kurie valgo mažai arba visai nevalgo pieno produktų, jūros gėrybių bei kiaušinių gali negauti pakankamai jodo. Daugiau informacijos apie jodą rasite čia
  • VITAMINAS D. Karvės piene natūraliai vitamino D yra tik pėdsakai, tačiau augaliniai gėrimai yra praturtinami vitaminu D, nes vitaminas D reikalingas kalcio įsisavinimui.
  • PRIDĖTINIS CUKRUS. Augaliniai gėrimai savo gryniausioje formoje (vanduo ir pirminis produktas) ne visada yra patrauklaus skonio. Dėl šios priežasties didelė dalis gėrimų yra papildomai saldinami. Svarbu prisiminti, kad pridėtinis cukrus tai ne tik tas baltas cukrus (sacharozė), kuriuo saldiname kavą ar arbatą. Pridėtiniu cukrumi taip pat laikoma fruktozė, gliukozė, gliukozės sirupas, fruktozės sirupas, gliukozės-fruktozės sirupas ir kitų formų monosacharidai ir disacharidai, taip pat cukrūs, esantys įdėtame meduje, sirupuose (agavų, klevų, datulių ir kt.), vaisių sultyse ir vaisių sulčių koncentratuose. Daugiau informacijos apie pridėtinį cukrų rasite čia ir čia.
  • PRIEDAI. Maisto priedai augaliniuose gėrimuose yra reikalingi siekiant suteikti jiems malonesnę, panašesnę į karvės pieną, konsistenciją (tam, kad ta kavos puta gražiai susiformuotų)! Augaliniuose gėrimuose vartojamos medžiagos vis dar yra tyrinėjimų akiratyje, tačiau kol kas laikomos saugiomis. Karageninas, labai dažnai augaliniuose gėrimuose vartojamas tirštiklis, šiai dienai jau yra paskelbtas, kaip galimai pavojingas, todėl vis rečiau sutinkamas rinkoje (taip, visa tai yra „trial and error„). Dažniausiai pasitaikantys maisto priedai augaliniuose gėrimuose: E 418 gellan gum (gelano derva)tirštiklis, stabilizatorius, stingdiklis; E 415 xanthan gum (ksantano derva) – tirštiklis, stabilizatorius, stingdiklis; E 410 locust bean gum (saldžiavaisio pupmedžio derva) – tirštiklis (šiai dienai trūksta duomenų dėl saugumo kūdikiams ir vaikams); E 322 lecithins (lecitinai) – dirbtinis antioksidantas ir konservantas, emulsiklis; E 341 calcium phosphate (kalcio fosfatas) – rūgštingumą reguliuojanti medžiaga; E 341ii. dicalcium phosphate (dikalcio fosfatas); E 508 potassium chloride (kalio chloridas) – valgomosios druskos kalio junginys; E170 calcium carbonate (kalcio karbonatas) – kalcio papildas; dumbliai Lithothamnium calcareum – dažnai sutinkamas kalcio papildas ekologiškuose produktuose.
  • EKOLOGIŠKI MAISTO PRODUKTAI. ES teisės aktai draudžia ekologiškus maisto produktus papildyti vitaminais ir mineralais. Nors kai kurie šiai dienai rinkoje esantys produktai vis dar yra papildyti dumbliais Lithothamnium calcareum siekiant padidinti tiekiamą kalcio kiekį, tačiau jei įstatymai nepasikeis, eigoje bus pašalinti iš rinkos. Todėl nenustebkite, jei greitai čia minėtų bei kitų savo mėgstamų produktų nebematysite rinkoje. Nors dauguma žmonių galvoja, jog ekologiški produktai natūraliai yra sveikesnis pasirinkimas, deja rinkdamiesi ekologiškus augalinius gėrimus dažnai turėsime tik vandenį sumaišytą su itin mažu procentu pirminio produkto. Svarbu nepamiršti, kad pridėtinis cukrus taip pat gali būti ekologiškas.

VISI RINKOJE ESANTYS AUGALINIAI GĖRIMAI SKIRIASI.

Šiai dienai augaliniams gėrimams nėra taikomas standartas, kuris padėtų užtikrinti augalinio gėrimo kokybę, todėl renkantis tokį gėrimą rekomenduojama vertinti kiekvieno prekės ženklo sudedamųjų dalių sąrašą ir maistingumo deklaraciją siekiant įsitikinti, kad renkatės gėrimą, kuris padės užpildyti Jūsų vaiko racione stokojamas maistines medžiagas.

SOJŲ GĖRIMAI

  • Maistiniu požiūriu, sojų gėrimai laikomi geriausia alternatyva karvės pienui, kadangi šiuose gėrimuose, lyginant su kitomis alternatyvomis (riešutų, kokosų, avižų gėrimais), daugiausia baltymų. Ekologiškas sojų gėrimas ICA I LOVE ECO neturi pridėtinio cukraus ir yra praturtintas kalciu. Sojos ir migdolų gėrimas DREAM & JOYA yra praturtintas kalciu, vitaminu D bei vitaminu B12, neturi pridėtinio cukraus. Lietuvos rinkoje nepavyko rasti jodu praturtinto sojų gėrimo, todėl vertėtų įsitikinti, kad jodo vaikas gauna iš kitų maisto šaltinių, tokių kaip žuvis ir jūros gėrybės.
  • Kadangi soja turi specifinį skonį, kuris daugumai nėra priimtinas, rinkoje pastebime labai daug sojų gėrimų, kurie turi pridėtinio cukraus.
  • Vaikai, kurie yra alergiški karvės pienui, taip pat gali būti alergiški sojai. Jei reikalingos kitos alternatyvos – kviečiu skaityti toliau.

AVIŽŲ GĖRIMAI

Oatly Barista edition bei ICA Havredryck Naturell yra geriausi avižų gėrimo pasirinkimai vaikams, kurie netoleruoja sojos. Smagu matyti, kad įmanoma rasti Lietuvos rinkoje gėrimų praturtintų jodu. Lyginant su kitais avižų gėrimais mano pasirinkimai turi daugiau baltymų, tačiau lyginat su sojų gėrimu bei karvės pienu baltymų avižų gėrimuose yra mažai, todėl jei rinktumėtės šį gėrimą, kaip alternatyvą karvės pienui, įsitikinkite, kad mažųjų racione yra pakankamai baltymų iš kitų augalinių šaltinių (jei nevartojami gyvūniniai produktai), tokių kaip pupelės, lęšiai, riešutų ir sėklų kremai, humusas. Pasirinkau šiuos gėrimus, kadangi juose didesnis baltymų, riebalų, kalorijų kiekis, papildyti kalciu, jodu bei B grupės vitaminais. Bendrai avižų gėrimuose gali būti mažai riebalų, todėl renkantis siūlyčiau į tai atkreipti dėmesį ir rinktis „pilno riebumo“ versijas.

KOKOSŲ GĖRIMAI

Šioje kategorijoje „Koko SUPER“ tiekia daugiau energijos (kilokalorijų), yra papildytas vitaminais, mineralais (tarp kurių ir jodas), baltymų milteliais (todėl daugiau baltymų lyginant su kitais šios kategorijos pasirinkimais), bet jame taip pat yra pridėtinio cukraus. Vis dėlto bendrai kokosų kategorijos gėrimuose baltymų yra ypatingai mažai, lyginant su karvės pienu, todėl tokie gėrimai nebūtų rekomenduojami kaip tinkama karvės pieno alternatyva mažiesiems.

MIGDOLŲ GĖRIMAI

Šioje kategorijoje daugiau baltymų ir energijos tiekia ekologiškas migdolų gėrimas RUDE HEALTH, kuriame nėra pridėtinio cukraus, bei ekologiškas migdolų gėrimas ECOMIL CALCIUM, kuriame nėra pridėtinio cukraus, bet yra papildytas kalciu ir tiekia šiek tiek daugiau kilokalorijų. Bendrai migdolų kategorijos gėrimai tiekia mažai energijos ir baltymų. Deja, Lietuvos rinkoje nepavyko rasti nė vieno gėrimo praturtintu jodu. Ši gėrimų kategorija, kaip pagrindinė karvės pieno alternatyva, mažiesiems nebūtų rekomenduojama. 

RYŽIŲ GĖRIMAI

Ryžių gėrimuose yra arseno, kuris yra priskiriamas toksinių sunkiųjų metalų grupei. Siekiant sumažinti arseno suvartojimą ESPGHAN (angl. European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition Nutrition Committee) bei JK Maisto standartų agentūra (angl. Food Standards Agency) rekomenduoja ryžių gėrimo neduoti vaikams iki penkerių metų, kadangi mažieji augalinių gėrimų vartotojai yra linkę gerti daugiau pieno ir turi mažesnį kūno svorį, todėl arseno poveikis jiems bus didesnis lyginant su suaugusiais. Apžvalgoje pastebėsite, kad kai kurie rinkoje esantys gėrimai ant savo pakuotės aiškiai nenurodo, kad pagrindinė tokio gėrimo sudedamoji dalis yra ryžiai. Dėl šios priežasties būtina nepamiršti perskaityti sudedamųjų dalių sąrašo.

KITI AUGALINIAI GĖRIMAI

Šioje kategorijoje daugiausia baltymų ir daugiau kilokalorijų tiekia žirnių gėrimas DRYK PEA BARISTA, kuris taip pat yra papildytas kalciu, vitaminu D, B12, riboflavinu. Deja, turi ir pridėtinio cukraus. Bendrai šioje kategorijoje esantys gėrimai turi mažai baltymų, juose trūksta vitaminų ir mineralų, todėl kaip pagrindinė alternatyva karvės pienui nebūtų rekomenduojami.

MANO TOP AUGALINIŲ GĖRIMŲ PASIRINKIMAI VAIKAMS

  1. Ekologiškas sojų gėrimas ICA I LOVE ECO / Sojos ir migdolų gėrimas DREAM & JOYA*
  2. Avižų gėrimas OATLY BARISTA EDITION / ICA Havredryck Naturell / VALIO Oddlygood Barista**
  3. Gėrimai reguliariai rotacijai: ekologiškas migdolų gėrimas RUDE HEALTH; ekologiškas migdolų gėrimas ECOMIL CALCIUM; kokosų gėrimas KOKO SUPER; žirnių gėrimas DRYK PEA BARISTA; sojos, ryžių, avižų gėrimas NATURLI

*Tiekia pakankamai baltymų ir riebalų, neturi pridėtinio cukraus. ICA I LOVE ECO yra papildytas kalciu, o DREAM & JOYA – vitaminu D, B12 bei kalciu. Nesaldintas sojų gėrimas ALPRO savo maistiniu profiliu panašus, sudėtyje taip pat yra gelano dervos, kuri šiai dienai laikoma saugi. Geltonai pažymėtas sojos, ryžių, avižų gėrimas NATURLI, kadangi jis yra papildytas vitaminais ir mineralais bei tiekia daugiau baltymų, tačiau šiame gėrime yra ryžių, todėl toks pasirinkimas būtų tinkamas tik rotuojant skirtingus gėrimus, bet ne kaip reguliariai vartojamas pagrindinis gėrimas.

**Jei vaikas negali toleruoti sojos, tuomet Oatly Barista edition bei ICA Havredryck Naturell yra geriausi avižų gėrimo pasirinkimai. Smagu matyti, kad įmanoma rasti Lietuvos rinkoje gėrimų praturtintų jodu. Lyginant su kitais avižų gėrimais šie pasirinkimai turi daugiau baltymų, tačiau lyginat su sojų gėrimu bei karvės pienu baltymų yra ganėtinai mažai, todėl jei rinktumėtės šį gėrimą, kaip alternatyvą karvės pienui, įsitikinkite, kad mažųjų racione yra pakankamai baltymų iš kitų augalinių šaltinių (jei nevartojami gyvūniniai produktai). Pasirinkau šiuos gėrimus, kadangi juose didesnis baltymų, riebalų, kalorijų kiekis, papildyti kalciu, jodu bei B grupės vitaminais.

PABAIGAI

  1. Sveikatai palankiausias augalinio gėrimo pasirinkimas priklauso nuo Jūsų vaiko ir jo mitybos racione trūkstamų maistinių medžiagų. Jei vaikas gauna pakankamai energijos, baltymų, riebalų, kalcio, vitamino D ir kitų esminių medžiagų iš kitų maisto šaltinių, tuomet karvės pieno bei augalinių gėrimų jam gali ir nereikėti. Tai labai individualu kiekvienam vaikui.
  2. Nepriklausomai dėl kokių priežasčių nusprendėte iš savo vaiko raciono pašalinti pieno ir pieno produktų grupę, svarbiausia stebėti vaiko sveikatą bei reguliariai kalbėtis su vaiką prižiūrinčiu pediatru ar šeimos gydytoju, kuris stebės Jūsų vaiko augimo kreivę, raidą.
  3. Augaliniai gėrimai skiriasi tarp prekės ženklių ir rūšių (sojos, avižų, migdolų, kokosų). Net to paties prekės ženklo ir tos paties rūšies augalinis gėrimas (pvz., ekologiškas VS ne ekologiškas) gali skirtis savo tiekiamų maistinių medžiagų kiekiu.
  4. Augaliniai gėrimai nėra lygiaverčiai karvės pieno pakaitalai. Šie gėrimai netiekia tokio paties energijos, riebalų kiekio. Dauguma gėrimų, išskyrus sojos, turi labai mažai baltymų.
  5. Jei vaikų maitinime augalinį gėrimą vartojate kaip pakaitalą karvės pienui, ieškokite produkto, kuris yra praturtintas kalciu, tiekia pakankamai baltymų ir energijos bei, idealiu atveju, yra prapildytas B grupės vitaminais (riboflavinu, B12), vitaminu D, jodu.
  6. Visada stenkitės vaikui pasiūlyti įvairių maisto produktų grupių siekiant užtikrinti, kad vaikas gauna įvairias maistines medžiagas, ypatingą dėmesį skiriant kalciui, vitaminui D, sveikatai palankiems riebalams, vitaminui 12 ir kt.
  7. Nesaldintas kalciu papildytas sojos gėrimas yra laikomas artimiausia alternatyva karvės pienui. Vis dėlto, dėl savo specifinio skonio sojos gėrimai dažnai yra papildomi pridėtiniu cukrumi, kuris vaikų mityboje nerekomenduojamas.
  8. Netoleruojantiems sojų gėrimo, sekantis geriausias pasirinkimas yra papildytas avižų gėrimas. Tačiau verta prisiminti, kad beveik visuose avižų gėrimuose, lyginant su karvės pienu ir sojų gėrimu, yra palyginti mažai baltymų, todėl renkantis tokius gėrimus svarbu užtikrinti, kad mažieji gauna pakankamai baltymų iš kitų šaltinių.
  9. Vaikams iki 5 metų amžiaus nerekomenduojama vartoti ryžių gėrimo dėl jame esančio arseno.
  10. Klausimai, kuriuos verta sau užduoti prieš įtraukiant augalinius gėrimus į savo vaiko racioną (jei tam nėra medicininės būtinybės): ar mano vaikas išrankus valgytojas?; ar jam reikalingos papildomos kalorijos iš karvės pieno riebalų?; ar reguliariai galiu pasiūlyti maisto, kuris papildytų mano vaiko racioną trūkstamomis medžiagomis?; koks pasirinkimas yra realistiškiausias mūsų šeimai? Per dažnai teorija skamba geriau nei praktika. Realiame gyvenime gali būti šiek sunkiau pasirūpinti, kad vaikui reguliariai tiekiami produktai papildantys galimus maistinių medžiagų trūkumus atsisakant tam tikrų maisto produktų grupių, o tai tikrai nėra tos medžiagos, kurias tokiu svarbiu augimo ir vystymosi periodu norėtume praleidinėti.

Jei vis tiek nežinote, ką rinktis ir/ar kaip užtikrinti, kad tiek Jūs tiek Jūsų mažyliai gauna pakankamai maistinių medžiagų, kviečiu į individualias konsultacijas, kurių metu kartu peržiūrėsime Jūsų bei Jūsų vaiko racioną, susidėliosime individualų veiksmų planą ir aptarsime visus Jums iškilusius klausimus.

2022 spalio 12 d. redakcija

ŠALTINIAI

  1. American Academy of Pediatric Dentistry. Healthy beverage consumption in early childhood: Recommendations from key national health and nutrition organizations: Summary of oral health considerations. The Reference Manual of Pediatric Dentistry. Chicago, Ill.: American Academy of Pediatric Dentistry; 2021:565-8. https://www.aapd.org/globalassets/media/policies_guidelines/e_healthybev.pdf
  2. Healthy Eating Research. (2019). Healthy Beverage Consumption in Early Childhood Recommendations from Key National Health and Nutrition Organizations. https://healthyeatingresearch.org/wp-content/uploads/2019/09/HER-HealthyBeverage-ConsensusStatement.pdf
  3. Fewtrell, M., Bronsky, J., Campoy, C., Domellöf, M., Embleton, N., Fidler Mis, N., Hojsak, I., Hulst, J. M., Indrio, F., Lapillonne, A., & Molgaard, C. (2017). Complementary Feeding: A Position Paper by the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN) Committee on Nutrition. Journal of pediatric gastroenterology and nutrition, 64(1), 119–132. https://doi.org/10.1097/MPG.0000000000001454 https://www.espghan.org/knowledge-center/publications/Nutrition/2017_Complementary_Feeding
  4. LR SAM. Sveikos ir tvarios mitybos rekomendacijos. (2020). http://www.smlpc.lt/media/image/Naujienoms/2017%20metai/Mityba%20ir%20fizinis%20aktyvumas/Sveikos_ir_tvarios_mitybos_rekom.pdf
  5. Food Standards Agency. (2018). Arsenic in rice. https://www.food.gov.uk/safety-hygiene/arsenic-in-rice
  6. Pasaulio sveikatos organizacija, PSO. (2009). Guiding principles for feeding non-breastfed children 6-24 months of age. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK143674/
  7. Pasaulio sveikatos organizacija, PSO. (2018). Breastfeeding. https://apps.who.int/nutrition/topics/exclusive_breastfeeding/en/index.html
  8. Pasaulio sveikatos organizacija, PSO. (2021). Infant and young child feeding. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
  9. Thorning, T. K., Raben, A., Tholstrup, T., Soedamah-Muthu, S. S., Givens, I., & Astrup, A. (2016). Milk and dairy products: good or bad for human health? An assessment of the totality of scientific evidence. Food & nutrition research, 60, 32527. https://doi.org/10.3402/fnr.v60.32527
  10. Verduci, E., D’Elios, S., Cerrato, L., Comberiati, P., Calvani, M., Palazzo, S., Martelli, A., Landi, M., Trikamjee, T., & Peroni, D. G. (2019). Cow’s Milk Substitutes for Children: Nutritional Aspects of Milk from Different Mammalian Species, Special Formula and Plant-Based Beverages. Nutrients, 11(8), 1739. https://doi.org/10.3390/nu11081739
  11. Melina, V., Craig, W., & Levin, S. (2016). Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, 116(12), 1970–1980. https://doi.org/10.1016/j.jand.2016.09.025
  12. ESPGHAN, The European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition. (2015). Arsenic in rice. https://www.espghan.org/knowledge-center/publications/Nutrition/2015_Arsenic_in_Rice

PAPILDOMI ŠALTINIAI

  1. BDA. Milk allergy: Food Fact Sheet. https://www.bda.uk.com/resource/milk-allergy.html
  2. British Heart Foundation. Keeping a dairy-free diet balanced. https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/nutrition/special-diets/dairy-free
  3. Drewnowski ir kt. (2021). Proposed Nutrient Standards for Plant-Based Beverages Intended as Milk Alternatives. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2021.761442/full?fbclid=IwAR0B0SDEf9mT49frNOC18ekJXaxRcfYRNokEA9mHqy50SpJPCbTSpa9wsu4
  4. Infant milks: A simple guide to infant formula, follow-on formula and other infant milks. https://www.firststepsnutrition.org/parents-carers
  5. Muth, N. 4 groups issue consensus report on healthy beverages for 0- to 5-year-olds. (2019). https://publications.aap.org/aapnews/news/6380?autologincheck=redirected
  6. NHS. (2019). Your baby’s first solid foods. https://www.nhs.uk/conditions/baby/weaning-and-feeding/babys-first-solid-foods/
  7. Recommended Drinks for Children Age 5 & Younger. (2022). https://www.healthychildren.org/English/healthy-living/nutrition/Pages/Recommended-Drinks-for-Young-Children-Ages-0-5.aspx
  8. The Vegan Society. Calcium. https://www.vegansociety.com/resources/nutrition-and-health/nutrients/calcium
  9. The Vegan Society. https://www.vegansociety.com/resources/nutrition-and-health/life-stages/under-fives
  10. The Vegan Society. Iodine. https://www.vegansociety.com/resources/nutrition-and-health/nutrients/iodine
  11. The Vegan Society. Vitamin B12. https://www.vegansociety.com/resources/nutrition-and-health/nutrients/vitamin-b12
  12. The Vegan Society. Vitamin D. https://www.vegansociety.com/resources/nutrition-and-health/nutrients/vitamin-d
  13. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. (2020). Pienas. https://vmvt.lt/maisto-sauga/maisto-produktai/gyvuninis-maistas/pienas-ir-jo-gaminiai/pienas?language=lt

Solamita Lukauskė

Sveiki, esu mitybos specialistė, dietistė bei knygos „Nauja draugystė su maistu“ autorė Solamita Lukauskė.

There is 1 comment on this post
  1. 08 lapkričio, 2022, 12:27 pm

    […] Prev 0 Apžvalga. Augaliniai gėrimai vaikams: kaip išsirinkti? 12 spalio 2022 Straipsniai Pieno rekomendacijos kūdikiams ir mažiems vaikams 2022-11-08 – Solamita Lukauskė – Straipsniai […]

Leave a reply