Dažniausiai užduodami klausimai

Kodėl verta kreiptis į kvalifikuotą mitybos specialistą, dietistą?

Mes negalime sau būti visų sričių specialistais. Jei mums skauda dantį, kreipiamės į odontologą, o skrisdami lėktuvu nesisiūlome perimti lėktuvo valdymo. Jaučiamės ramūs, kai kiekvienas žmogus atsakingai atlieka darbą pagal savo turimą mylimą profesiją. Taip ir mityboje. Kvalifikuoti mitybos specialistai, dietistai, naudodami aukštosiose mokyklose įgytą platų žinių bagažą apie maistą: nuo maisto chemijos iki žmogaus anatomijos ir fiziologijos, rūpinasi asmenimis juos šviesdami tinkamo maitinimosi bei sveikos gyvensenos klausimais. Žinoma, šiandien maitinimosi rekomendacijas į kairę, į dešinę, ir per vidurį, dalina visi, kas netingi to daryti. Vis dėlto, gebėti susieti maitinimąsi su individualiais asmens fiziologiniais ypatumais, ekonominiais, socialiniais, etiniais veiksniais bei gebėti pagrįstai ir nešališkai konsultuoti maitinimosi klausimais reikalingos specialisto žinios. Mitybos mokslas – vienas žaviausių, bet tuo pačiu įniršį keliančių mokslo sričių. Mityboje nėra nieko „juoda–balta“, čia kasdien žongliruojame tūkstančiais pilkų atspalvių. Vien tai suvokti yra didžiulis pranašumas. Negana to, šiuolaikinėje visuomenėje sukurta daug mitų apie maitinimąsi, fizinį aktyvumą ir grožio standartus, o su šiais dalykais kartu ateina ir įvairios baimės. Todėl dietisto tikslas yra padėti asmenims atskirti faktus nuo grožinės literatūros pasakų, atsitraukti nuo nuolatinio informacijos triukšmo, atsikvėpti ir priimti žiniomis, o ne baime grįstus pasirinkimus.

Kuo kvalifikuotas mitybos specialistas, dietistas, gali būti naudingas?

Mitybos specialistas gali pagelbėti jei asmens gyvensena bei racionas keičiamas profilaktiniais tikslais (t. y. siekiant ligų išvengti), o ne jau sergant, kuomet į pagalbą vertėtų kviestis prižiūrinčius gydytojus. Ligų profilaktikoje mitybos specialistas gali būti ypatingai vertingas: supažindinti su sveikatai palankaus maitinimosi principais, reguliaraus valgymo, raciono įvairovės reikšme sveikatai, paaiškinti, kokią įtaką maistas gali arba negali turėti sveikatos būklei, padėti užtikrinti tinkamą sveikatai būtinų medžiagų, energijos kiekį mityboje, parinkti individualiai asmeniui tinkamus produktus, receptus bei padėti kartu įveikti sunkumus, kylančius keičiant savo nusistovėjusius įpročius. Raciono ir gyvensenos keitimai gali būti atliekami su tikslu mažinti lėtinių neinfekcinių ligų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių susirgimai, cukrinis diabetas bei nutukimas, atsiradimo rizikos veiksnius. Tai gali būti padidėjęs cholesterolis, kraujospūdis ar gliukozės kiekis kraujyje, antsvoris, nesubalansota ir nevisavertė mityba, fizinis neveiklumas ar kiti žalingi įpročiai, tokie kaip rūkymas ir/ar alkoholio vartojimas – dalykai apie kuriuos su malonumu pakalbėsime. Dauguma konsultacinėje poliklinikoje apsilankiusių žmonių nustemba sužinoję, kad individualūs mitybos planai gydytojo dietologo kabinete nėra kompensuojami ligonių kasų, todėl jei Jums yra reikalinga papildoma maitinimosi įpročių keitimo pagalba pvz., reikalingas individualus mitybos planas/maitinimosi gairės/pagalba ieškant specifinių produktų ir/ar receptų tinkančių Jūsų naujai priskirtam maitinimuisi (pvz., begliutenė ir belaktozė mityba) – tai yra kvalifikuoto mitybos specialisto, dietisto darbas Jums šioje situacijoje pagelbėti.

Ko kvalifikuotas mitybos specialistas, dietistas, negali?

Dietistas nediagnozuos Jums ligų (t. y. neįrašys Jūsų sveikatos istorijoje TLK kodo) ir neišrašys vaistų. Jei Jūs sergate nutukimu (KMI 30 ir daugiau) ar įtariate, jog turite kitų ligų – tikslinga kreiptis į gydytoją. Būtent šis specialistas Jums padės problemas tvarkyti vaistais ir/arba kitais invaziniais metodais, tokiais kaip operacija. Dietistai negali dirbti su sunkiomis ligomis sergančiais ir/ar hospitalizuotais asmenimis pvz., vaikais turinčiais autizmo spektro sutrikimą, kuriems reikalinga terapinė/dietoterapinė intervencija, vėžiniais susirgimais sergančiais asmenimis ar asmenimis, kuriems diagnozuotas inkstų/mitybos nepakankamumas, kuomet gali būti reikalingas pagalbinis maitinimas stacionare. Tai yra sudėtingos sveikatos būklės, kurios turi būti gydomos asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kvalifikuotų gydytojų komandos. Norintiems gilesnių asmenybinių pokyčių – rekomenduojama kreiptis pas psichoterapeutą, kuris – ilgalaikėje perspektyvoje – 1-2-3 metų bėgyje padės Jums keistis iš giliau.